Villa Fitz před nedávnem prošla citlivou a velmi zdařilou rekonstrukcí s cílem vyzdvihnout její původní architektonické krásy. Svůj podpis na ní zanechali i architekt Lukáš Janout a kolegyně Nina Ratočka Pevná ze studia Luni architekti.
Villa Fitz je dokonalým obrazeHarmonie nového pojetím místa, kde se historie potkává s komfortem dneška. Nebylo tomu tak ale vždy. Objekt si úplně původně nechal jako soukromou vilu postavit František Srba. Následně stavbu jako sídlo firmy využívala Mirošovská kamenouhelná společnost, jejíž ředitel Johann Fitz, ve své době nejvýznamnější rokycanský velkoprůmyslník a důlní inženýr, si roku 1903 vilu odkoupil jako své sídlo a jeho odkaz nese vila dodnes.
Osobitý vztah
Po smrti podnikatele objekt prošel několik přestavbami včetně změn využití a na předchozí slávu již nikdy nenavázal. Mimo jiné zde sídlila i vojenská správa, kde před více jak 20 lety čekal na výsledek branné povinnosti právě i architekt Lukáš Janout, pro kterého tato stavba vždy bude víc než jen další zajímavý projekt, na němž se podílel. “Práce na tomto projektu pro mě byly hodně specifické a osobní, protože pocházím z vesnice hned vedle Rokycan a vilu s jejím okolím znám od ranného mládí. Samozřejmě byly roky, kdy jsem ji nevnímal a nezajímal se o ni tak intenzivně jako v době, kdy jsem začal studovat stavební průmyslovku nebo později architekturu, ale vždy se mi ten objekt líbil a s přibývajícím věkem a rozšiřujícím se vzděláním mě víc a víc trápilo, v jakém je stavu,” přibližuje svůj vztah k vile architekt a dodává: “Zcela specifickou vzpomínku mám pak z návštěvy interiéru vily v rámci branné povinnosti. Ten chladný a depresivní pocit ani po 20 letech nezmizel.” Není tak divu, že se architekt stejně jako kdokoliv, kdo kolem vily prochází, těší ze zdařilé rekonstrukce a záchrany původního objektu.

Společně s investorem jsme si byli vědomi potenciálu, který před sebou máme a který budeme chtít využít i přesto, že v interiéru vily se nedochovaly žádné původní prvky a celý objekt byl ve špatném technickém stavu.
Znovuzrozená legenda
Na první pohled je na stavbě zřejmé, že k přestavbě bylo přistupováno s velkým citem a péčí s cílem vyzdvihnout její původní architektonické půvaby. Villa Fitz je důkazem, jak lze zdařilou rekonstrukcí historického objektu přetvořit upadající prostor v moderní a plně funkční místo, které oživuje a pozvedá celý region. V roce 2016 Ministerstvo vnitra objekt prodalo soukromé společnosti, která v něm chtěla vybudovat ubytovnu pro výrobní pracovníky z okolních fabrik. Tento záměr ale neprošel schvalovacím procesem na městě a majitel celý objekt prodal současnému vlastníkovi. Ten v ambiciózním záměru konečně vile vrátil dříve ztracený lesk, a to na základě návrhu architektonického studia Luni architekti. “Společně s investorem jsme si byli vědomi potenciálu, který před sebou máme a který budeme chtít využít i přesto, že v interiéru vily se nedochovaly žádné původní prvky a celý objekt byl ve špatném technickém stavu. Byl jsem ale plný optimismu, protože jsem věděl, že investorovi půjde o dokonalý výsledek a naše nápady neskončí pouze na papíře,” říká Lukáš Janout. Cílem přestavby od společnosti Biggest bylo nejen uchovat historický ráz vily, ale také přinést nové moderní prvky.

Harmonie nového pojetí
Přestavba započala v roce roce 2022, kdy bylo provedeno propojení stávající vily s novým západním křídlem pomocí proskleného spojovacího krčku. Architekti poměrně rychle zjistili, že pro naplnění zadání celého záměru bude muset původní přízemní křídlo objektu směrem k autobusovému nádraží ustoupit zcela nové hmotě. Až následně tak řešili, jak skloubit historickou vilu s novou dostavbou a vytvořit celek, kde bude patrné, co je původní a co dostavěné, ale za předpokladu, že obě části spolu budou komunikovat jako celek. “Koncept je založený na druhé hmotě, jakémusi protipólu té původní, které ale pracuje s podobnými prvky jako vila původní (proporce oken, římsy, štíty), ale současně je hned patrné, že tato část vznikla až v současnosti. Obě hmoty jsou pak propojeny proskleným krčkem s restaurací otevřenou do parku. Park byl dříve temným místem, kterému se místní raději vyhýbali, a my měli ambici „otevřením“ objektu do parku toto změnit. Již první měsíce ukázaly, že ta úvaha byla správná,” vysvětluje záměr architekt. Vzdušný interiér ve vile pak kombinuje tradiční prvky s moderním designem. Nechybí zde ani umělecká díla, která podtrhují unikátní atmosféru místa.
Chlouba města
Svou novou podobou je Villa Fitz pýchou města a díky příjemnému ubytování ve čtyřhvězdičkovém standardu, pečlivě sestaveném menu zdejší restaurace pod vedením šéfkuchaře Lukáše Holého nebo možnosti relaxace v krásném wellness centru a fitness centru přináší využití nejen místním, ale láká do regionu i nové tváře, které si chtějí odpočinout a nabrat dech. Město Rokycany se nachází jen šestnáct kilometrů východně od Plzně na soutoku Klabavy a Holoubkovského potoka při úpatí jednoho z výběžků Brd.

Vznešená Villa Fitz dostala novou tvář i díky jejímu využití jako hotel, wellness a prostor pro špičkovou gastronomii má veřejnost možnost její eleganci a historickou krásu obdivovat každý den. Tato unikátní vila, která spojuje historický ráz s moderním komfortem, se stala chloubou města Rokycany a láká návštěvníky hledající odpočinek, inspiraci i nezapomenutelné zážitky.
LUNI
Architektonické studio LUNI vzniklo v roce 2022 a navazuje na předchozí dlouholetou praxi a spolupráci Ing. et. Ing. arch. Lukáše Janouta a Ing. arch. Niny Ratočky Pevné. Architekti ve své práci kladou důraz na individuální potřeby a přání klientů, vzájemnou
důvěru, spolehlivost a respekt k zákazníkům, týmu i dodavatelům. Věří, že jen tak se může zrodit nadstandardní výsledek. Takový výsledek, o který jde všem.

Last modified: 15. 3. 2025