Tradiční pojetí nového života

Nedaleko jihozápadně od centra Prahy leží středočeské město Dobřichovice. A právě tam se nachází před nedávnem realizovaný developerský projekt Statek Dobřichovice.

Statek Dobřichovice je určený primárně těm, kdo touží mít krásu přilehlé okolní krajiny na dosah ruky a zároveň chce uniknout každodenní tíze života v hlavním městě.

Dobřichovice se nachází jen něco málo více než dvacet kilometrů od centra Prahy. To z nich činí strategickou lokalitu pro současný i budoucí život. Na atraktivitě jim značně přidává i fakt, že město aktuálně prochází zásadními koncepčními změnami. Nová zástavba musí respektovat nový, v mnohém vizionářský, regulační plán. A novostavba bytového areálu navržená architektonickou kanceláří DAM architekti není výjimkou.

Kde je vize, tam je cesta

„Mně osobně se na novém regulačním plánu města Dobřichovice líbí směr, kterým se ubírá. Otevřenost, se kterou skrze něj město přistupuje k budoucím stavbám, a tím i komfortu obyvatel, kteří v něm budou v nám vzdálené budoucnosti žít. Plán myslí dopředu, má vizi a jasný budoucí směr, a to je dobře. Když se tam dnes projdete po hlavní ulici, která má mít jistou reprezentativní funkci, nepoznáte, že na takové ulici jste. To je špatně a je třeba to změnit,“ vysvětluje architekt Jan Holna a dodává: „I na to nový vizionářský regulační plán myslí, aby ulice, která je hlavní, byla dostatečně široká a komfortní pro ty, kteří zde budou žít nebo jen procházet. Vizi vnímám v tomto případě, že se město nebojí říct, že stav, kterého chce dosáhnout, není jakýmsi stavem upokojení současné situace, ale stav jeho budoucnosti. V dlouhodobém horizontu. Že se jedná o vývoj na několik desítek, možná i stovek let.“

Když se tam dnes projdete po hlavní ulici, která má mít jistou reprezentativní funkci, nepoznáte, že na takové ulici jste.

Návrat k pospolitosti

Ze samotného návrhu zřejmě vyplývá, že domy Statku Dobřichovice jsou představiteli objektů pro bydlení v centru města. Respektují dané regulativy, stejně jako okolní zástavbu, ale svým architektonickým ztvárněním kladou značný důraz i na budování tolik důležité atmosféry sousedských vztahů. „Jeden z nejdůležitějších aspektů, který jsme v návrhu sledovali, byl právě důraz na určitou pospolitost a vytváření dobrých vztahů mezi těmi, kteří zde budou žít. Myslím, že člověk by se neměl cítit dobře jen doma, za zavřenými dveřmi, ale ten určitý pocit domova by si měl nést i ven a ještě chvíli po tom, co opustí zdi svého domu. Aby si mezi sousedy, lidmi, které zná, cítil příjemně a bezpečně. Aby byl i před těmi dveřmi bytu stále doma.“ říká Jan Holna k tomu, jak spolu s dalšími kolegy přistupovali k návrhu venkovních prostor objektu.

Dva domy, jeden celek

Prvotní formou je rozčlenění návrhu na dva menší obytné domy. Jeden podél ulice Palackého a druhý východním směrem v zahradě pozemku. Tento koncept dvou domů vychází nejen z možnosti zastavění dle regulačního plánu, ale i jeho pozic stavebních čar i jednotlivých ploch bloků s rozdílným procentem zastavěnosti. Současný architektonický příběh se nebál navázat na minulost — v nedaleké historii toto místo patřilo hospodářskému statku, jehož drobné prvky včetně názvu areálu bude novostavba nést dále do budoucna. Oba domy tudíž spojuje myšlenka historické návaznosti místa a respekt k tradiční architektuře v malých obcích, přestože náplní budou bytové domy plnící dnešní požadavky. Zajímavé na návrhu je i to, že se studiu vše podařilo dokonale skloubit a oba domy, ze kterých se objekt statku sestává, pojetím a koncepcí nijak nevybočují z řady ostatních staveb, a to jak historických, tak současných. Domy nabízí současnou formu kvalitního bydlení s promyšleným veřejným prostorem, zelení a dostatečným počtem parkovacích stání v podzemních garážích.

Současný architektonický příběh se nebál navázat na minulost — v nedaleké historii toto místo patřilo hospodářskému statku, jehož drobné prvky včetně názvu areálu bude novostavba nést dále do budoucna.

Komfortní žití

Dům v ulici je jednoduchou formou se světlou omítkou a sedlovou střechou jasně lemující uliční čáru bez jakýchkoliv zalomení či složitých členění. Tento dům disponuje 22 byty určenými primárně k pronájmu. Namísto toho druhý dům v zahradě architekturou navazuje na dřevěná stavení stodol, jež bývala součástí téměř každého statku. Tam paradoxně najdeme 12 bytových jednotek v prémiovém provedení, jež jsou všechny ve výhradním soukromém vlastnictví. „Především u druhého domu můžeme vidět díky práci se dřevem určitý odkaz k historii a navázaní na původní vzezření statku. Zároveň jsme velmi hrdí na to, že se nám povedlo najít jisté nejen vizuální, ale i funkcionální rozlišovací prvky pro oba domy. A přitom stále, co se konceptu týče, oba fungují jako celek,“ vysvětluje spoluautor návrhu. Oba domy svým umístěním respektují sousední hranice pozemků a tvar objektu následuje formu okolních štítů střech i malebnost prostředí.

Ve spojení se zelení

Součástí návrhu je také velký důraz na zeleň a veřejný prostor. Ulici Palackého budou v blízké budoucnosti lemovat z obou stran stromořadí, a nové domy umisťují do svých uličních parterů prostory pro drobné obchody. Koncept umožňuje setkávání či odpočinek obyvatel, jak na společném dvoře mezi objekty s výrazným prvkem stromu poskytující stín a soukromí obyvatel, tak na poslední částí pozemku — velké ukryté zahradě s možností pěstování plodin na soukromých políčkách.

O studiu

Architektonická kancelář DAM architekti působí na trhu více než 30 let. Navrhuje stavby po celém Česku i v zahraničí. Studio se podílelo na desítkách významných stavebních projektů — mezi nejznámější realizace patří administrativní budova BBC Filadelfie, Palác Euro na Václavském náměstí nebo Main Point Karlín, za kterou jako jediná česká kancelář
obdržela ocenění nejlepší kancelářská budova světa v soutěži MIPIM Award. Studio DAM tvoří momentálně tým stálých spolupracovníků, v naprosté většině architektů, pod vedením Jana Holny, Jiřího Hejdy a Richarda Doležala.

Autoři projektu

Ing. arch. Petra Tretiníková
Ing.arch. Jan Holna
Ing.arch. Antonín Hůla

Investor projektu

Statek Dobřichovica a. s. patřící do skupiny AVERS

Last modified: 26. 3. 2025