Trigema úspěšně dokončila karlínský projekt Fragment, známý i díky ocelové soše Davida Černého. Nyní pracuje na dalším z očekávaných pražských projektů Lihovar na Smíchově a kouká se i mimo Prahu. Společnosti patří sjezdařský areál Monínec a areál v Rokytnici nad Jizerou, kam nyní upíná značnou část své pozornosti.
Jak byste zhodnotil situaci na realitním trhu za uplynulý rok 2024?
Na pražském trhu jsme v loňském roce zaznamenali enormní zájem o koupi nových bytů. Prodalo se jich zhruba 7 200, což představuje 80% nárůst v ročním porovnání a zároveň druhou nejvyšší hodnotu za posledních více než 15 let. Čísla z bytového trhu téměř kopírují ta z hypotečního, který meziročně vzrostl o 83 %. Nabídka i nadále stagnuje a silné poptávce nestačí.
Ceny bytů proto meziročně vzrostly o 7 % a průměrná nabídková cena nových bytů dosáhla na konci roku 163 203 Kč/m². Prodejní ceny na pražském trhu vzrostly dokonce o 10 % na 156 851 Kč/m². V obou případech se jedná o nová historická maxima. Ze všeho zmíněného je zřejmé, že koupě nemovitosti představuje záruku výhodné investice s minimální mírou rizika a trvale rostoucí hodnotou. Očekávám, že tento zájem proto potrvá i v letošním roce.
Co vás ve společnosti čeká v roce letošním? Jaké máte konkrétní plány nebo projekty?
V oblasti developmentu jsme nedávno odstartovali prodej nového projektu Dueta Kamýk na Praze 12 se 160 byty ve velikostech 1+kk až 4+kk. V našem vlajkovém projektu Lihovar Smíchov na Praze 5 nyní nabízíme k prodeji prémiové byty v poslední etapě Jih, které jsou určené náročným klientům i investorům. Tento projekt je jedním z nejkvalitnějších projektů na pražském trhu, a to jak z architektonického hlediska, tak i použitými materiály a technologiemi. Zároveň stojí v lokalitě budoucnosti – jakmile zde bude dokončena právě vznikající rezidenční čtvrť Riverside na levém břehu Vltavy, byty v tomto projektu výrazně vzrostou na hodnotě. Co se týče projektu Paprsek Stodůlky na Praze 13, v době našeho rozhovoru probíhá kolaudace a brzy bude následovat předání bytů klientům a doprodej posledních bytů.
Za drahou výstavbu si můžeme sami – naše normy neumožňují úsporná řešení. Meziroční růst cen nových bytů činí 7%.
A jaké jsou Vaše projektové plány mimo Prahu?
V oblasti Leisure pokračujeme v rozvoji našich lyžařských areálů. Rebrandingem jsme spojili naše dva klíčové areály pod společnou značku Nahoru. V Nahoru Resortu Rokytnice jsme vloni investovali do tří nových modulů pro výrobu sněhu SnowFactory a dvou nových italských roleb Prinoth Leitwolf X, které disponují technologií pro odečet výšky sněhu pomocí satelitu. Přebudovali jsme servisní objekt u nástupu lanovky na Lysou horu na Bistro se sociálním zázemím. V letošním roce zde plánujeme instalaci nové šestisedačkové lanovky a bobové dráhy. Do budoucna zde plánujeme výstavbu čtyřhvězdičkového kongresového hotelu s wellnes a spa, který vznikne rekonstrukcí a dostavbou bývalé továrny Seba, včetně další stavby servisovaných apartmánů v těsné blízkosti hotelu. V Nahoru Resort Monínec jsme instalovali moderní umělé osvětlení pro večerní lyžování a letos plánujeme také rekonstrukci našich přilehlých apartmánů a stavbu bobové dráhy.
Velkým tématem, které rezonuje napříč obory, je nástup moderních technologií a hojné využití AI. Jaký názor na tuto tematiku máte vy?
Jednoznačně pozitivní. AI ve stávající technologické úrovní začíná pomáhat ve spoustě našich interních procesů. Vyhýbat se jejímu užití by znamenalo zaostávat za vývojem a ztrácet konkurenční výhodu. Doba je rychlá a rychle se měnící. Změna myšlení a pracovních postupů je nevyhnutelná. Takže je potřeba se sebevzdělávat a být připraven na změnu. Každodenní.
Jak moc se podle Vás promění obor stavebnictví a developmentu v momentě, kdy dojde k využití plného potenciálu AI?
Bude to podobné jako v dnešním automotiv průmyslu. Budeme směřovat k modulární a prefabrikované výstavbě. Bude dokonale propojen proces projektování, výroby modulárních částí stavby ve specializovaných továrnách, logistika dopravy na stavbu, skladování a umisťování jednotlivých částí do samotné stavby podle přesně daných postupů a časového harmonogramu. V procesu povolování staveb dojde k naprosto radikální změně. Přestože v ČR neumíme ani za 12 let změnit klíčový stavební zákon vedoucí k rychlejšímu povolování, tak například v Singapuru již teď používají pro povolování staveb AI. Pokud máte územní a regulační plány v datové podobě a pošlete proti tomu ve stejné datové podobě projekt, tak AI vyhodnotí, zda je projekt povolitelný, a povolí jej. Oni to už umí dnes. Proto jsou úspěšná ekonomika. My si tady ještě pár let počkáme.
Budoucnost developmentu? Modulární výstavba a umělá inteligence v povolovacích procesech.
Máte pocit, že se v Česku staví dostatečně udržitelně?
Rozhodně ano. Naše stavby splňují až přehnaně vysoké požadavky dotčených orgánů, norem a vyhlášek na výstavbu. Takže kvalitativně a technologicky jsou na vysoké úrovni. To má však za důsledek, že ve srovnání se zahraničím jsou naše stavby drahé. Stále slyším srovnávání s rezidenčními stavbami ve Finsku, Švédsku nebo Dánsku. Že tam jsou v přepočtu na m2 podstatně nižší ceny. Ale my srovnáváme hrušky a jablka. V těchto zemích používají modulární a prefabrikovanou výstavbu. Vše se řeší velmi úsporně. Jejich normy jim to umožňují. Naše bohužel ne. Takže za drahou výstavbu si můžeme prostřednictvím norem a vyhlášek sami. Asi by to chtělo změnu.
Proč je podle Vás dnes naprosto zásadní v rámci developmentu pracovat i s veřejným prostorem?
Práce s veřejným prostorem je dnes nezbytná, neboť veřejný prostor vytváří atmosféru celého městského prostředí. V rámci developmentu nám nejde jen o to postavit byty, ale také o to, jakým způsobem přispět k celkovému rozvoji a kvalitě života v dané lokalitě. Naší vizí je vytvořit místa, která zůstanou a přispějí k lepšímu životu pro všechny. A i když veřejný prostor může znamenat náklady navíc, není to něco, co by zásadně zdražilo projekt. Pokud máte jiné cíle, než pouze generovat zisk, ale spíše hodnotu, lze najít způsoby, jak to zvládnout a přitom obohatit okolí.
Jak se za dobu, co se oboru věnujete, proměnily potřeby obyvatel a jejich nároky na okolní prostor místa, kde žijí?
Za posledních 30 let se v Praze výrazně proměnily potřeby i nároky obyvatel na okolní prostor, což souvisí jak s rozvojem městské infrastruktury, tak s proměnou společnosti a životního stylu. Po revoluci, kdy Praha zažila výrazný politický a ekonomický obrat, došlo k velkému rozmachu v oblasti výstavby a urbanistického rozvoje. V prvních letech po změnách bylo hlavním cílem uspokojit rostoucí poptávku po bydlení, což vedlo k rychlým a často ne vždy optimálně naplánovaným stavebním projektům. S postupem času začali Pražané klást větší důraz na kvalitu života, což vedlo k posunu v jejich očekáváních od veřejného prostoru. Dnes si lidé více uvědomují význam kvalitního veřejného prostoru – nejen jako místa pro odpočinek, ale i pro komunitní a kulturní aktivity. Existuje silná poptávka po zelených plochách, pěších zónách, cyklostezkách a místech, kde je možné trávit volný čas v blízkosti domova.
architektura design development Praha Rozhovor
Last modified: 25. 3. 2025