Stav wellbeingu je pocit životní pohody, v níž dokážeme plně realizovat vlastní potenciál, naučíme se vyrovnávat s každodenními těžkostmi a porozumíme té tolika lidmi vytoužené rovnovážné kombinaci mezi profesním a osobním životem. Odpověď by mohla být prostá: odpočinek, hýčkání, poznání. Svého těla, mysli i duše. Kde si tohle vše i něco navíc dopřát? V Resortu Svatá Kateřina.
Kdesi uprostřed českomoravské Vysočiny nedaleko městečka s poetickým názvem Počátky se uprostřed přírody nachází ajurvédská oáza Resort Svatá Kateřina. Ten je v mnoha ohledech jedinečný a v České republice dokonce jediným ajurvédským centrem, kde člověk může zažít doslova na vlastní kůži dotek Indie. Klienti ájurvédských pobytů zažijí komplexní program díky kvalitní péči týmu ájurvédských lékařů, terapeutů a kuchařů z Indie.
Zpomalit a nadechnout se
Nacházíme se na výchozím bodě zhruba poloviny cesty mezi Prahou a Brnem, a přece schovaní uprostřed malebné přírody, hlubokých lesů a luk v nadmořské výšce 730 metrů nad mořem. Čistota zdejšího vzduchu je skutečně mimořádná, i proto je tohle výjimečné místo vhodné pro každého, koho znavují výdobytky moderní doby, stejně jako stereotyp všedního života, a potřebuje se na chvíli zastavit a jen vědomě dýchat.

Obklopit se krásnem
Chloubou resortu je Ájurvédský pavilon, za jehož návrhem stojí architekt Jakub Tejkl. Ten se při navrhování řídil ajurvédskými principy. Pavilon je tak koncipován na základě filosofického přesvědčení, že zdrojem klidu, vnitřního i vnějšího, je řád vytvářející přirozené a čitelné hranice v chaotickém a neohraničeném prostoru.
Ajurvédské principy
Na zvlněném térenu, kde pavilon stojí, je rozmístěno 105 kamenných pilířů tak, aby jejich vrcholy vytvořily rovinu, na jejímž poli kamenů povstává dřevěný pavilon. Nosný skelet je složen ze svislých křížových sloupů a vodorovných překladů. Archaická kompozice křížového sloupu a překladu tvoří vnitřní řád stavby. Vnější obvod stavby je tvořen galerií. Ta návštěvníkům zajišťuje vizuální kontakt s okolní přírodou. Předěl mezi interiérem a exteriérem změkčuje textilní drapérie obepínající pavilon ze tří stran. Základní stavební materiály — kámen a dřevo — dokonale doplňuje subtilní textilní látka. Ta prostupuje pavilonem jako přirozený dělící prvek jednotlivých prostorů určených k relaxaci a odpočinku. Tato mimořádná budova byla v roce 2019 oceněná ‘Stavbou roku’.

Ájurvéda vychází ze sanskrtského slova ájus, neboli život, dlouhověkost, životní síla a zdraví a véda (vědění), tedy nauka o zdraví. Jedná se o systém tradičního indického lékařství praktikovaný i v jiných zemích, včetně České republiky, jako systém alternativní a komplementární medicíny. Ájurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví.
architektura cestování design Udržitelnost
Last modified: 1. 4. 2025